Podkopové lžíce – pro rypadla

 

Podkopové lžíce pro rypadla

Lžíce jsou nedílnou součástí rypadel. Díky nim se zajišťuje optimální převod výkonu stroje na práci. Jejich geometrie, tvar, typ i velikost určují způsob použití, i nasazení daného rypadla pro požado-vanou práci. Nové konstrukce lžic kladou důraz na více vysunutý břit, který s novou linii tvaru dna tvoří radikální změnu pro co nejoptimálnější plnění lžíce, její snadnější ovládání, snížení odporu vůči nakládanému materiálu a tedy i vyšší produktivitu. Podle typů a nasazení jsou lžíce vyráběny jak z konstrukčních, tak vysokopevnostních, ale i otěrových materiálů, jako je například HARDOX. Do nejtěžších podmínek a na nejvíce inkriminovaná místa osazujeme na vyžádání otěrové prvky, které zvyšují odolnost lžic, vůči otěru.

Čtyři kategorie podkopových lžic.

Společnost OC Engineering, s.r.o. se rozhodla, po vzoru některých výrobců strojů zvolit čtyři základní kategorie podkopových lžic. Každá z těchto kategorii je specifická pro dané použití, způsob těžby a těžený materiál. Hlavní důraz je kladen na efektivitu a produktivitu. Každý typ lžíce jsme připraveni dodat jak v pevném čepování, tak i v provedení pro rychloupínače různých typů a provedení.

GD ( General duty – běžná zátěž )

Podkopové lžíce GD jsou určené k běžnému použití, kde není kladen důraz ani na otěr a ani na pev-nost. Jediným kritériem je objem a hmotnost. Optimální nasazení této lžíce je do hlíny, jílovité půdy, směsi jemného štěrku a hlinitého písku. Materiál třídy 3 – 4.

HD ( Heavy duty – velká zátěž )

Podkopové lžíce HD jsou nejvíce používané lžíce na našem trhu. S oblibou se o nich tvrdí, že jsou nejlepší v porovnání : cena, versus výkon. Tyto lžíce jsou určeny tam, kde si nejsme jisti materiálem, který se bude těžit. Jsou vhodné do jílovitých, abrazivních a tuhých materiálů třídy 4 – 5.

SD ( Severe duty – těžká zátěž )

Lžíce SD ( jinak ještě skalní lžíce ) jsou určeny převážně do lomů, pískoven a recyklací, kde se pracuje s odstřelenou, nebo roztříděnou horninou. Tyto lžíce jsou v převážné většině už vyráběny z otěru-vzdorných a vysokopevnostních materiálů. Materiálová kategorie těženého materiálu je 6 – 7.

XD ( Extreme duty – extrémní zátěž )

Lžíce XD ( nebo také extra skalní lžíce ) jsou určeny do extrémně abrazivního prostředí jako je těžba žuly, mramoru, kaolinu a sklářských lísků. Tyto materiály většinou obsahují velké množství křemíku, který je jako materiál vysoce abrazivní. Proto zde dochází i k extrémnímu otěru a úbytku materiálu.